Nyitólap » Cikkek » TÖRTÉNELMI ÉRDEKESSÉGEK » életmód |
A Skandináv félsziget sokáig Isten háta mögötti vidéknek számított, ide nem jutottak el a római kereskedők sem, mint a germánokhoz. Töredezett tengerpartja kedvezett a hajózásnak, Európába luxuscikknek számító prémet, fókabőrt, méhviaszt szállítottak. Kr.u. 600 k. ismerték meg a mediterrán eredetű vitorlát, ami egy új hajótípus kifejlesztéséhez vezetett.
Svédországból induló kereskedők
(varég) jutottak el a Volga forrásvidékéig, és alapították meg a kijevi
államot. A Dán-félsziget vikingjei Ny-ra
indultak, új államokat hoztak létre Kelet-Angliában és ÉNY-Franciaországban (Normandia), a Gibraltáron át behajóztak a Földközi –tengerre,
és kifosztották Itália városait is. Az
enyhe éghajlat lehetővé tette az Atlanti-óceánon való terjeszkedést, így
fedezték fel Izlandot (870), letelepedtek Grönlandon (980), és megalapították az amerikai Vinlandot (1000). Az utolsó
viking rajtaütést 1066. a normandiai Hódító Vilmos hajtotta végre Hastingsnél,
megalapítva a normann uralmat Angliában. Az észak-atlanti szigetekre betelepült
vikingek magukkal hozták az óhaza „kulturális tőkéjét”: munkamódszereiket,
hitrendszerüket, társadalmi szervezettségüket. Állattartással (szarvasmarha,
disznó, ló, kecske, juh) és vadászattal foglalkoztak elsősorban, a hidegtűrő
árpát, komlót(sör), lent (kötelek), zöldségféléket termesztették. Izlandon és Grönlandon nem alakítottak ki államot, a
vezetés a hajókkal és állatokkal rendelkező katonai arisztokrácia kezében
maradt. 1000 körül felvették a kereszténységet, miután szomszédjaik nem voltak
hajlandóak az „istentelenekkel” üzletelni. Izland szeptemberben Kezdetben az alacsonyabban fekvő részeken a Golf-áram annyira enyhítette
a hideget, hogy az egyébként termékeny földön(vulkanikus talaj) beérett az árpa, a tavakban és a folyókban
nyüzsgött a hal. Később nehezítette a telepesek életét a középkor második felében
beköszöntő általános lehűlés, fel
kellett hagyniuk a földműveléssel. A legnagyobb hátrányt a törékeny környezet jelentette. Izlandot négy fő alkotóelem alakítja: a vulkán, a jég , a víz és a szél. Izland északi partja érinti a sarkkört, a sziget nagy részét jég fedi. A betelepülők eleinte ugyanazt az állattartó életmódot folytatták, amit otthonról hoztak, csak nem tudtak a talaj sérülékenységéről. Izland talaja vulkáni hamurétegekből áll, amit a növényzet kötött meg. Amint a juhok lelegelték azt, a hamut a szél ugyanúgy elfújta, ahogy odafújta, vagy lemosták a bővízű áradások.
A viking telepesek pár évtized alatt kiírtották a sziget negyedét borító erdőt, a hegyoldalak talaja elindult a tengerbe. Ma a sziget 1 %-át borítja erdő.Amikor rájöttek, hogy baj van, elég bölcsek voltak ahhoz, hogy életmódjukat megreformálják. Felhagytak a növényzetet pusztító disznók és juhok tartásával, közös döntéssel kijelölték, hogy melyik legelőt mikor, hány állat tartására használják. Ma Izland lakóinak száma 300 000 k.van. Fő kiviteli cikkük ma is a hal. Ügyesen használják a geotermikus és a vízi energiát: hőforrásokkal (gejzír) fűtik a házakat a fővárosban, Reykjavikban.
A grönlandi kolóniát az Izlandról gyilkosság miatt száműzött Vörös Erik hozta létre 980. mintegy 400 telepessel. Nagy álmát,a Ny fele való továbbhajózást már Vörös Erik fiai valósították meg 1000-ben, ezzel felfedezték Amerikát. Állandó telepet is létrehoztak, de a sagák (népi elbeszélések) szerint a túl népes bennszülött indián lakossággal szemben kevesen voltak.
Eltűnésüket a 15. században a lehüléssel megváltozott természeti feltételek és az eszkimók terjeszkedése siettette. Ezekről nem tehettek, arról viszont igen, ahogy környezetük leromlását maguk is előidézték, amely végül is a pusztulásukhoz vezetett. Érkezésükkor a vikingek mindjárt egy csomó fás, bokros területet felégettek, hogy helyükön legelőket hozzanak létre. A növényzet nem tudott regenerálódni, mert az állatok lelegelték vagy letaposták az új hajtásokat. Az erdőírtások további talajerózióhoz vezettek, egész völgyek vesztették el növénytakarójukat. A grönlandi telepesek másik tévedése az volt, hogy képtelenek voltak az őslakos eszkimókkal szót érteni, tőlük tanulni. Például a tűzifát pótolhatták volna bálnazsírral, ami az eszkimóknál jól bevált, ők világításra is azt használták.
Forrás: Jared Diamond: Összeomlás, Tanulságok a társadalmak továbbéléséhez, Typotex K. , 2009
| |
Kategória: életmód | Hozzáadta: tanár (2012-08-09) | |
Megtekintések száma: 2654 |